Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Ile dziennie spożywać kalorii w ciąży

20 października 2023 Ile dziennie spożywać kalorii w ciąż


Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który wymaga szczególnej uwagi, zarówno pod względem zdrowia matki, jak i prawidłowego rozwoju dziecka. Jednym z kluczowych aspektów zdrowia w ciąży jest odpowiednie odżywianie, które ma wpływ nie tylko na rozwijające się dziecko, ale także na samą matkę. Ile kalorii powinna spożywać przyszła mama i jakie produkty powinna uwzględniać w swojej diecie?

Ilość kalorii w ciąży?

Ilość kalorii, jakie kobieta powinna spożywać w ciąży, zależy od wielu czynników, w tym masy ciała przed ciążą, aktywności fizycznej, wieku i stadium ciąży. Przede wszystkim jednak, nie ma jednej uniwersalnej liczby kalorii, która byłaby odpowiednia dla każdej kobiety w ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży potrzeby kaloryczne są zazwyczaj podobne do tych przed ciążą, ale w miarę rozwoju ciąży zapotrzebowanie na kalorie zwiększa się.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży organizm kobiety potrzebuje dodatkowych kalorii, aby dostarczyć energii zarówno dla siebie, jak i rozwijającego się dziecka. Średnio można mówić o około 300-500 dodatkowych kaloriach dziennie w drugim i trzecim trymestrze. Jest to jednak bardzo ogólna wskazówka, która może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb każdej kobiety. Dlatego najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby określić dokładne zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży. Więcej informacji znajdziesz także na stronie Somedical.pl

Co warto jeść w ciąży

Wartość odżywcza spożywanych produktów ma ogromne znaczenie w ciąży. Kobieta w ciąży powinna dostarczać organizmowi nie tylko kalorie, ale także odpowiednie składniki odżywcze, które wspierają zdrowy rozwój dziecka. Oto kilka kluczowych składników, które warto uwzględniać w diecie w ciąży:

  • Kwas foliowy: Ten witaminę B jest niezbędny dla rozwoju mózgu i kręgosłupa u dziecka. Znajduje się głównie w zielonych warzywach liściastych, orzechach, roślinach strączkowych i produktach zbożowych.

  • Wapń: Wapń jest niezbędny dla rozwoju kości u dziecka. Produkty mleczne, jajka, tofu i niektóre ryby są dobrymi źródłami wapnia.

  • Żelazo: Wzrasta zapotrzebowanie na żelazo w ciąży, ponieważ jest ono niezbędne do produkcji czerwonych krwinek zarówno u matki, jak i dziecka. Czerwone mięso, jaja, fasola i szpinak to produkty bogate w żelazo.

  • Białko: Białko jest ważne dla rozwoju tkanek u dziecka. Dobre źródła białka to mięso, ryby, drób, jaja, orzechy, nasiona i produkty mleczne.

  • Błonnik: Błonnik pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy układu pokarmowego i przeciwdziała zaparciom, które często występują w ciąży. Owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe to dobre źródła błonnika.

Majonez w ciąży

Majonez to produkt, który budzi pewne kontrowersje w kontekście ciąży. W tradycyjnym majonezie często znajduje się surowe jajko, które może być źródłem bakterii salmonelli. Dlatego majonez w ciąży może być produktem, którego można się obawiać.

Jednak większość komercyjnych majonezów, które można znaleźć w sklepach, jest pasteryzowana, co eliminuje ryzyko zakażenia bakterią salmonelli. Jeśli masz wątpliwości, zawsze warto sprawdzić etykietę produktu, aby upewnić się, że jest pasteryzowany.

Warto również pamiętać, że w czasie ciąży ważne jest unikanie potencjalnie niebezpiecznych produktów, takich jak surowe owoce morza czy niedopieczone mięso. Majonez, pod warunkiem że jest bezpieczny i pasteryzowany, może być spożywany w umiarkowanych ilościach.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ews21.pl

Redakcja ews21.pl to wszechstronne wydawnictwo, które skupia się na szerokim zakresie tematów związanych z biznesem, życiem domowym, finansami, stylem życia, modą oraz zdrowiem. Nasza redakcja jest dedykowana osobom pragnącym osiągnąć harmonię między życiem zawodowym a prywatnym, dbając jednocześnie o rozwój osobisty i dobre samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile dziennie spożywać kalorii w ciąż
jak zdrowo przytyć

Jak zdrowo przytyć?

25 marca 2021

dieta bez nabiału

Jesteś zainteresowany reklamą?

dieta bez nabiału