Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Co zamiast kawy? Ciekawe propozycje zamienników

12 marca 2021 co zamiast kawy

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów pitych każdego dnia przez miliony ludzi. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kubka gorącej, mocnej kawy. Niestety, z kawą jest ten problem, że choć pobudza, to jednak dla wielu osób może być szkodliwa. Czy istnieją jakieś zamienniki dla kawy? Co można zamiast niej polecić?

Kto nie powinien pić kawy?

Choć kawa jest uwielbiana przez ogromną ilość ludzi, to jednak nie jest napojem idealnym. Nie tylko posiada kilka wad, lecz również nie zawsze jest zdrowa. Jakie są zatem najważniejsze wady kawy, które powinny skłonić do szukania dla niej zamienników?
Na początku zauważyć trzeba, że działanie kawy bywa dość słabe, a przede wszystkim krótkotrwałe. Co więcej, częste jej picie powoduje przyzwyczajenie się do jej działania, co sprawia, że jeszcze bardziej zmniejsza się jej skuteczność. Sprawia to, że stopniowo rośnie ilość wypijanej kawy, co rodzi poważne ryzyko odwodnienia się oraz wypłukania z organizmu bezcennych dla niego mikroelementów, takich jak potas czy też magnez. A to z kolei może oznaczać bardzo poważne zaburzenia pracy układy krążenia i nerwowego.

Co zamiast kawy?

Jak zatem widać, picie kawy często nie jest zbyt dobrym pomysłem. Co w takim razie można pić zamiast niej? Jak się okazuje, propozycji jest naprawdę sporo.
Jedną z najlepszych jest na pewno zielona herbata. Charakteryzuje się ona podobnym do kawy działaniem pobudzającym, przy jednoczesnym dostarczaniu do organizmu wielu pozytywnych dla zdrowia składników odżywczych. Co jednak bardzo ważne, niezwykle istotne jest to, w jaki sposób zostanie ona przygotowana, ponieważ zbyt długie jej parzenie spowoduje, że zamiast pobudzająco, może zadziałać po wypiciu jej wyciszająco.
Inną bardzo interesującą propozycją zamiast kawy jest yerba mate. Jest to napój pochodzący z Południowej Ameryki, który pity jest powszechnie przez tamtejszą rdzenną ludność. Co bardzo ciekawe, wykazuje się on znacznie silniejszym działaniem pobudzającym niż kawa, a także utrzymującym się o wiele dłużej. Co więcej, picie yerba maty jest bardzo zdrowe, ponieważ oprócz działania pobudzającego, dostarcza do organizmu liczne witaminy, substancje wspomagające odchudzanie czy też regulujące poziom cholesterolu.
Na koniec warto również wspomnieć o składniku bardzo często spotykanym w napojach energetycznych, które same w sobie nie są polecane z powodu dużej zawartości szkodliwego cukru. Substancja tą jest oczywiście guarana, która sprzedawana jest w postaci gotowych do zaparzenia liści i owoców.

Przeprowadzki na terenie Krakowa

Redakcja ews21.pl

Redakcja ews21.pl to wszechstronne wydawnictwo, które skupia się na szerokim zakresie tematów związanych z biznesem, życiem domowym, finansami, stylem życia, modą oraz zdrowiem. Nasza redakcja jest dedykowana osobom pragnącym osiągnąć harmonię między życiem zawodowym a prywatnym, dbając jednocześnie o rozwój osobisty i dobre samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile dziennie spożywać kalorii w ciąż
jak zdrowo przytyć

Jak zdrowo przytyć?

25 marca 2021

dieta bez nabiału

Jesteś zainteresowany reklamą?

dieta bez nabiału