Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Spółka zoo – koszty prowadzenia takiej formy działalności gospodarczej

12 marca 2021 spółka zoo koszty


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi kapitałową spółkę handlową, która posiada osobowość prawną. W związku z tym, że jest to spółka, do jej utworzenia potrzeba przynajmniej dwóch wspólników, którzy mogą być osobami fizycznymi lub prawnymi.

Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – opłaca się! Z bliżej niewyjaśnionych przyczyn w społeczeństwie panuje obawa przed taką formą prowadzenia działalności. Zdecydowana większość przedsiębiorców woli założyć jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ obawiają się kosztów związanych ze spółką. Strach wynika raczej z braku fundamentalnej wiedzy niż z ponoszenia faktycznych nakładów finansowych.

Jakie są realne koszty prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zanim taka spółka zacznie w ogóle działać, trzeba najpierw ją zarejestrować. Można zrobić to u notariusza lub przez internet, przy pomocy systemu S24. Ta opcja jest zdecydowanie tańsza i szybsza. Standardową opłatą jest opłata od wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o w Krajowym Rejestrze Sądowym i wynosi 250 zł. Następnie należy zapłacić 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i 0,5 proc. od łącznej wartości wkładów – jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. W sumie, zarejestrowanie spółki z o.o o kapitale zakładowym w wysokości 5 tys. złotych to koszt 375 zł.

Wielu przeciwników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością uważa, że koszty związane z księgowością są zbyt wysokie. Mają w tym trochę racji, ponieważ taka forma prowadzenia działalności gospodarczej wymaga pełnej księgowości, a to wydatek rzędu 1000-1500 zł za obsługę przez biuro rachunkowe. Natomiast spółka zoo koszty ma tę przewagę nad JDG, że w spółce nie płaci się ZUS-u, więc zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na księgowość.

Podwójne opodatkowanie

Decydując się na działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, trzeba zdawać sobie sprawę, że zanim przychód ze spółki trafi na konto wspólników, podlega podwójnemu opodatkowaniu. Pierwszy podatek jest to podatek dochodowy od osób prawnych, tzw. CIT, który wynosi 9 proc. Drugi podatek to ryczałt w wysokości 19 proc.

Oczywiście jest mnóstwo legalnych sposobów na to, aby uniknąć takiego podwójnego opodatkowania. Jednym z nich jest zatrudnienie się we własnej spółce na umowę o dzieło i jest to jedna z bardziej opłacalnych form zatrudnienia. Można także pobierać wynagrodzenie członka zarządu. Dodatkowo, wynagrodzenie stanowi dla spółki koszt, co dodatkowo obniża wysokość podatku.

Redakcja ews21.pl

Redakcja ews21.pl to wszechstronne wydawnictwo, które skupia się na szerokim zakresie tematów związanych z biznesem, życiem domowym, finansami, stylem życia, modą oraz zdrowiem. Nasza redakcja jest dedykowana osobom pragnącym osiągnąć harmonię między życiem zawodowym a prywatnym, dbając jednocześnie o rozwój osobisty i dobre samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pozycjonowanie stron www
strategie filmów promocyjnych
spółka zoo koszty

Jesteś zainteresowany reklamą?

spółka zoo koszty