Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak faktoring wpływa na relacje z kontrahentami?

22 kwietnia 2023 relacje z kontrahentami


W biznesie łatwo stracić konsekwentnie budowane zaufanie, gdy pojawiają się opóźnienia w płatnościach. Jednym ze sposobów, aby tego uniknąć, jest faktoring. Zastanawiasz się, jak korzystanie z faktoringu zostanie odebrane przez Twoich kontrahentów? Okazuje się, że współpracujący z Tobą przedsiębiorcy wcale nie muszą wiedzieć, że korzystasz z faktoringu.

Kiedy nie trzeba poinformować kontrahenta o faktoringu?

Dostrzegasz korzyści płynące z faktoringu i rozważasz skorzystanie z tej usługi finansowej? W tej sytuacji Twoje obawy mogą dotyczyć tego, czy niezbędne będzie poinformowanie partnerów biznesowych o korzystaniu z faktoringu. Okazuje się, że nie koniecznie. Twoi kontrahenci wcale nie muszą wiedzieć, że korzystasz z tej usługi – wystarczy, że wybierzesz faktoring niejawny.

Można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów faktoringu, biorąc pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest jawność umowy zawartej z faktorem. W ten sposób wyróżnia się:

  • Faktoring jawny. Ten typ faktoringu wymaga poinformowania biznesowych partnerów o nawiązaniu współpracy z faktorem, gdyż na fakturze, jaką wystawisz, pojawi się numer rachunku bankowego należącego do wybranej przez Ciebie firmy faktoringowej.

  • Faktoring niejawny. Umowa zawarta między Tobą a faktorem nie musi zostać ujawniona. To Ty rozliczasz się z firmą faktoringową. Na wystawianych przez Ciebie fakturach będzie widniał numer rachunku Twojej firmy.

Decydując się na faktoring, to Ty określasz, czy Twoi kontrahenci będą świadomi tego, że korzystasz z tej usługi. Obawiasz się, że faktoring może nie spotkać się ze zrozumieniem ze strony Twoich biznesowych partnerów? Skorzystaj z faktoringu tego rodzaju, który pozwoli Ci zachować dla siebie informację o współpracy między Tobą i faktorem.

Czy faktoring może pogorszyć relacje z biznesowymi partnerami?

To kolejna wątpliwość, jaką często wyrażają przedsiębiorcy. Tymczasem trzeba pamiętać, że w niektórych branżach odroczone terminy płatności za dostarczone towary czy zrealizowane usługi to standard – niekiedy na środki trzeba czekać nawet 120 dni. Sporo, prawda? Stąd też w klasycznej wersji faktoring nie jest postrzegany jako brak zaufania do biznesowego partnera, ale metoda na utrzymanie płynności finansowej.

Co w sytuacji, gdy kontrahent nie zapłaci w terminie? Wiele firm obawia się podejmowania działań windykacyjnych – na szali zostaje postawiona dalsza współpraca. Faktoring w wersji jawnej eliminuje konieczność podejmowania takich kroków na własną rękę. Gdyby doszło do przeterminowania płatności, sprawą zajmą się specjaliści. Oznacza to, że Twoja firma nie będzie kojarzona z windykacją.

Jak faktoring pomaga w budowie relacji z kontrahentami?

W klasycznej wersji faktoring sprowadza się do następującego schematu – wystawiasz fakturę, przekazujesz ją kontrahentowi i faktorowi, a faktor niezwłocznie wypłaca Ci środki zgodnie z warunkami zawartej umowy. Trzeba jednak pamiętać, że faktoring to usługa finansowa o wielu obliczach – możesz z niej skorzystać, aby np. zapłacić za materiały, których potrzebujesz do wykonania otrzymanego zlecenia.

Faktoring odwrotny (odwrócony, dłużny), bo o nim mowa powyżej, pozwala na natychmiastowe finansowanie faktur kosztowych. W konsekwencji:

  • Płacisz natychmiast za otrzymane surowce lub towary. Twój kontrahent nie musi wystawiać faktury z odroczonym terminem lub termin ten może być bardzo krótki.

  • Twoja firma jest postrzegana jako rzetelny partner. Ponieważ nie zalegasz z płatnościami, nie masz problemu z otrzymaniem potrzebnych materiałów czy usług. Możesz też liczyć na dodatkowe bonusy w postaci rabatów.

  • Budujesz pozytywną i długofalową relację z innymi podmiotami gospodarczymi. Współpraca jest płynna, bo nie występują opóźnienia w płatnościach.

Jak faktoring wpływa na relacje z kontrahentami? Biorąc pod uwagę specyfikę tej usługi, współpraca z firmą faktoringową pozwala uniknąć zatorów płatniczych, polepszyć płynność finansową i zbudować zaufanie u kluczowych partnerów biznesowych.

Redakcja ews21.pl

Redakcja ews21.pl to wszechstronne wydawnictwo, które skupia się na szerokim zakresie tematów związanych z biznesem, życiem domowym, finansami, stylem życia, modą oraz zdrowiem. Nasza redakcja jest dedykowana osobom pragnącym osiągnąć harmonię między życiem zawodowym a prywatnym, dbając jednocześnie o rozwój osobisty i dobre samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

relacje z kontrahentami
jak zarabiać na studiach

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak zarabiać na studiach